Végre egy hely, ahol simán ágyba bújhat – többször is!
Ha megint úgy ébredt fel, hogy sajog a háta, fáj a dereka, számoljon a következményekkel! Az elgyötört éjszaka után nem lesz könnyű napja. De ennél is nagyobb baj, hogy a gerincoszlopa előbb-utóbb tönkremegy. Mit tehet ellene?
8-10 évente célszerű lecserélni a matracot, hiszen ha az alapanyag elfárad, kigödrösödik, a test megsínyli. Mielőtt matracot venne, egy szaküzletben nyugodtan próbálja ki: feküdjön a matracra, vegye fel kedvenc alvós pozícióját, keljen fel és megint feküdjön vissza, forgolódjon egy kicsit!
Ha oldalvást fekszik, akkor kissé puhábbat, ha hanyatt, akkor a keményebb matracot válassza! Ügyeljen rá, hogy a matrac elég széles és hosszú legyen! Az ágy magassága matraccal együtt érje el a minimum 45 centimétert. Ha túl alacsony ágyról kell felállnia, terheli az ágyéki gerincet, a csípő és a térd ízületeit
Miért fontos mindez hosszútávon?
Éjszaka pihenni kell, még a gerincoszlopának is. A csigolyák közti porckorongok nappali túlterheltségét – a függőleges testhelyzet okozta nyomásnövekedés miatt – éjjel kellene tehermentesíteni, de megfelelő ágymatrac hiányában ez nem fog sikerülni.
Gerince ugyanis egész éjjel feszülten várta, hogy lazíthasson, de nem tudott, mert a gerincgörbületének szabályos íveltségéhez a matraca nem passzol. Nappal csak akkor fog jól teljesíteni az egész csontvázát tartó gerincoszlopa, ha megvan a porckorongok megfelelő nedvességtartalma, rugalmassága. Járás során ezáltal tölti be lengéscsillapító szerepét. Ehhez pedig feltétel, hogy az éjszakai regenerációs alvás során a nappal elveszített nedvességtartalom és rugalmasság visszatérjen a porckorongok közé. A csigolyák tehermentesítése alapfeltétel a hátfájás megelőzéséhez vagy gyógyításához.
Ez úgy valósulhat meg, ha ön ideális testhelyzetben pihen egy megfelelő ágyon, vagyis megtámasztja a gerincét, és olyan matracon fekszik, amely az ellennyomást generáló alátámasztásban segít. Ebben kulcsszerepe van az anyag szerkezetének, felületének és összetételének.
Ön akkor fog jót aludni, ha gerince természetes „S” görbülete éjszaka nem kényszerül nagyfokú eltérésre és túlzott ellennyomás nem terheli a medencéjét, vállait és keresztcsontját. Éppen ezért a modern matrac különböző részein – zónáiban – keménységi és rugalmassági eltérések vannak. Az a jó, ha az ágy és a matrac a test terhelő nyomását felveszi és azt egyenletesen eloszlatja. Az alvásszakértők a háton, illetve az oldalt alvást tartják a legjobbnak, mert így viszonylag könnyű teher- és stresszmentesíteni a gerincet. A hason alvás kerülendő, mert túlterhelődhet a gerinc.
Az ideális matrac segíthet enyhíteni a derékfájás tüneteit is – akkor is, ha valamilyen más ok áll a háttérben. A „minél keményebb, annál jobb” elvet felejtse el! Oldalfekvéskor a túl kemény matrac elnyomja vállat, csípőt, háttal alváskor pedig feszesen áll a matracon a derék, így nincs tehermentesítve, és nem kap megfelelő alátámasztást. Kutatások bizonyítják, hogy a félkemény matracok alkalmasabbak leginkább arra, hogy enyhítsék a derékfájást.
Forrás: delmagyar.hu