
Fekhely történelem by Billerbeck
Az alvás életünk egyik legmeghatározóbb része, mégis ritkán gondolunk bele, hogyan is alakult ki az a fekhely, amin nap mint nap megpihenünk. Vajon hogyan aludtak őseink több ezer évvel ezelőtt? Miből készültek az első ágyak? És hogyan jutottunk el a mai, prémium minőségű, ortopédiai szempontokat is figyelembe vevő Billerbeck matracokig? Blogcikkünkben végigkalauzolunk az alvás történetének legérdekesebb mérföldkövein – az őskortól egészen a modern alváskultúra csúcsáig.
Az alvás története: így fejlődött a fekhely az őskortól a Billerbeck prémium matracáig
Az emberiség alváskultúrája több ezer éves múltra tekint vissza. A kezdeti, természetes anyagokból készült vackoktól egészen a mai modern, ortopédiai szempontokat is figyelembe vevő matracokig hosszú utat tettünk meg. Ismerd meg, hogyan alakult ki az ágy, és miért olyan különlegesek ma a Billerbeck termékei.
Őskori fekhelyek – a természet ölelésében
Körülbelül Kr. e. 10 000-ben az emberek ágakból, levelekből és állati szőrökből készített vackokon aludtak. Ezeket gyakran emelvényre helyezték, hogy védelmet nyújtsanak a hidegtől és rovaroktól.
Az ókori civilizációk fényűző ágyai
Az ókori Egyiptomban már magas szintű tisztelet övezte az ágyakat. A fáraók, például Tutanhamon is arannyal díszített, ebenfából készült ágyon pihentek. A köznép pálmalevélből készült fekhelyeket használt. A rómaiak bronzból, ezüstből és fából készült fekhelyeket használtak, melyeken tollal, gyapjúval és náddal töltött matracok szolgálták a kényelmet. A vízágyat is ők használták először melegítő funkcióval.
Középkori és reneszánsz alvás – pompás baldachinok és szalmaágyak
Ebben a korszakban megjelentek a gazdagon díszített baldachinos ágyak, melyek a nemesség kiváltságai voltak. A matracokat szalmával, ló- vagy gyapjúszőrrel töltötték, és gyakran selyembe burkolták. A köznép eközben egyszerű nyoszolyákon aludt.
18. századtól: rovarmentes alvás és öntöttvas ágykeretek
Az öntöttvas ágykeretek elterjedése mérföldkő volt: végre csökkent a rovarprobléma. A matracokat természetes anyagok – szalma, gyapjú – töltötték ki, és egyre kényelmesebbé váltak.
A rugós matrac forradalma – Bonnel és Epeda
1871-ben Heinrich Westphal feltalálta a Bonnel rugós matracot, amit később az Epeda rendszer váltott fel. Ezek a fejlesztések stabilabb alátámasztást és jobb komfortot biztosítottak az alvók számára.
20. századi újítások – habszivacs, memóriahab, űrkutatás
Az 1960-as években a poliuretán hab jelent meg, majd ezt követte a NASA által kifejlesztett memóriahab technológia. A Tempur márka volt az első, aki ezt kereskedelmi matracgyártásban alkalmazta 1992-ben.
Billerbeck – minőség és innováció 100 éve
A Billerbeck több mint 100 éve elkötelezett a kiváló minőség és innováció mellett. A márka matracai, topperei, párnái és paplanjai nemcsak kényelmet nyújtanak, hanem fenntartható megoldásokat is kínálnak.
Ökotudatos megoldás: újrahasznosított poliészter réteg
A Billerbeck 2020-ban bevezette saját fejlesztésű, 100%-ban újrahasznosított poliészter párnázórétegét, amely az „öko softnesSt” védjegyet viseli. Ez az innováció kizárólag a Billerbeck matracokban és topperekben érhető el, és új szintre emeli a környezettudatos alvást.
Válaszd a Billerbeck matracait, ha egyszerre keresel történelmet, kényelmet és környezettudatosságot.